Ústraní

Ústraním (angl. retreat) se ve škole Kwan Um rozumí tiché meditační soustředění spolu s dalšími lidmi či o samotě, při němž se učíme udržovat jasnou a otevřenou mysl.

Společná ústraní obvykle trvají 1-7 dní, v Evropě se pravidelně konají také intenzivní tříměsíční ústraní zvaná kjolče.

Program ústraní zpravidla zahrnuje vedle meditace poklon, zpěvů a sezení také společnou meditaci v chůzi, meditaci práce, jídla a u vícedenních ústraní obvykle také mistrovu řeč dharmy (formou otázek a odpovědí) a rozhovory s učitelem.

Seznamte se s průběhem a pravidly ústraní.

 

CO S SEBOU:

  • na jednodenní ústraní – pohodlné oblečení, příspěvek na pokrytí nákladů (jídlo, pronájem prostor…)
  • na vícedenní ústraní (JMDD) – spacák, karimatka, pohodlné oblečení nepříliš výrazných barev (případně formální šaty), boty a oblečení na práci a také na procházku (dle počasí a ročního období), přezůvky, příspěvek na pokrytí nákladů (strava, pronájem prostor…)

Pokud máte nějaké zdravotní omezení či speciální dietu (na ústraní je vegetariánská strava), dejte nám o tom prosím při přihlašování vědět.

 

FAIRSHARE

Za akce a učení, které nabízíme, nechceme stanovovat pevnou cenu. Potřebujeme však pokrýt přímé i nepřímé náklady, které s pořádáním těchto akcí máme. Proto používáme systém FAIRSHARE – tedy pokaždé zveřejňujeme naše náklady spojené s pořádáním akce a necháváme na vašem rozhodnutí, kolik přispějete.

Smyslem tohoto přístupu je především připomínat si směr naší praxe: zamýšlet se nad tím, co podporuji a proč, a uvědomovat si, že na praxi nejdeme jen kvůli sobě, ale také proto, že tím pomáháme ostatním. Fairshare tedy:

  • umožňuje těm, pro které by fixní poplatek byl vzhledem k jejich momentální finanční situaci příliš vysoký, aby se přesto společné praxe zúčastnili (i když protentokrát třeba zaplatí méně nebo nic),
  • dává příležitost těm, pro které je příspěvek na náklady v danou chvíli směšně malý, aby skupinu a její činnost podpořili částkou větší.
Jaké jsou naše náklady na uspořádání typického ústraní?

Přímé náklady

  • ubytování a pronájem prostor
  • společné jídlo (platíme vždy jen potraviny, kuchaři jsou dobrovolníci)
  • doprava a práce učitele

Nepřímé náklady

Nejsou sice přímo spojeny s ústraním, ale jsou důležité pro fungování školy (a tedy i pořádání ústraní)

  • propagace ústraní
  • fungování zenového centra

Kontakt

Zenová skupina školy Kwan Um v Brně Kopečná 19, 602 00 Brno kwanumbrno@gmail.com